Rype Review: Waste Of Time - There Are Much Better Options

  • Lara Scott
    Written byLara Scott
  • Read time2 mins
  • Comments0
It's difficult to come up with any reason to use Rype over higher quality alternatives.
Try Rype
Rype

Rype
Rype
Pricing: $79.99 per month, $179.99 per year
Positives
  • Private lessons (one-to-one sessions)
  • Unique lessons that suit your learning style
  • Online platform that lets you learn on the go
Negatives
  • Pricey for what is offered
  • Limited language and teacher selection

Summary

A one-to-one language teaching platform with teacher quality that varies, few to choose from, and a limited selection of languages.

Better alternatives definitely exist.

Depth
Depth: This is 'content' richness. How comprehensive is Rype and does it take you far in terms of levels, or is it more suited to low level/tourist learners?
Uniqueness
Uniqueness: Is Rype innovative or is it just an imitation? Does it have a unique selling proposition (USP) that makes it stand out among competitors?
Quality
Quality: Overall product quality indicator that covers everything from video/dialogue clarity, authenticity, explanations, and effectiveness.
Cost
Cost: Is Rype acceptably priced and how does its pricing compare to market competition?

The Rype platform was designed as a language teaching platform.

Its premise is to help students speak another language confidently.

It features 10 languages (Spanish, French, Arabic, English, German, Italian, Japanese, Portuguese, Mandarin and Russian), but I thought there were several drawbacks to this language teaching platform.

This review covers all of them.

I’ll straight up tell you that if you want a far superior alternative at a fraction of the cost, use italki or Lingoda.

If you’re learning Spanish specifically, try SpanishVIP which is also excellent.

Features of the Rype platform

The main feature of the Rype platform is its 10 languages and vetted teachers.

The platform also features tools to help students learn, and the lessons are delivered in video chats.

Immersion is the premise of the Rype platform, and there are one-to-one lessons.

Sample lessons with no commitment

Say you’re just starting with Rype. Here’s what I found a positive.

You can sample the lessons for free.

You can make a decision based on the style of the teaching and whether it suits your learning style.

Regular lessons

If you decide to continue studying and extend your subscription, you’ll find the frequency with which you can book lessons appealing.

There are different price plans, and several lessons available every week.

I felt that the quality of the lessons, however, was lacking.

Rype’s online classroom-style approach was more of a conversation as opposed to a structured session.

Negative aspects of Rype

Now, unfortunately, there are a few more negative aspects of Rype that I’ll cover just below.

Lack of mobile app

I found it disappointing that Rype can only be accessed on the desktop.

There is no mobile app, meaning you can’t learn if you’re travelling or on the move — something that is becoming increasingly popular in recent years.

Very pricey

There’s also another issue.

The price. I thought there were plenty of other apps offering similar experiences for lower prices.

And, depending on how you learn, you might find the Rype app’s classroom style off-putting and not worth the price.

This is an issue, given that Rype seems to emphasise its tailored approach to learning.

Lack of quality

I found that its competitors, such as italki, have more variety and choice in terms of the number of teachers available.

Plus, even though you can interview Rype’s teachers, there is a chance that some teachers do not have qualifications. For me, this was the biggest issue with Rype.

You cannot guarantee that you’re being taught by those who have credentials.

I would hesitate before recommending this platform.

If you’re a serious language learner, the best thing would be to explore the other options I listed above and avoid Rype.

UPDATE: They do have another, better product called JumpSpeak which is worth taking a look at (read JumpSpeak review).


Have you used Rype before?

Share your thoughts below.

Rype
Pricing: $79.99 per month, $179.99 per year
Share link Grab the link to this article
Copy Link
Support me by sharing:
  • Reddit share
  • Facebook share
  • Twitter share

Let me help you learn a language
JOIN THE GUILD:

Join Now
Donovan Nagel
Donovan Nagel - B. Th, MA AppLing
I'm an Applied Linguistics graduate, teacher and translator with a passion for language learning (especially Arabic).
Currently learning: Greek
Greek

COMMENTS

Comment Policy: I love comments and feedback (positive and negative) but I have my limits. You're in my home here so act accordingly.
NO ADVERTISING. Links will be automatically flagged for moderation.
"The limits of my language mean the limits of my world."
- Ludwig Wittgenstein
© The Mezzofanti Guild, 2022. NAGEL PTY LTD. All Rights Reserved.